Z opakovaných anket na portálu Babyonline.cz, který navštěvují především matky zajímající se o vzdělání svých dětí, vyplývá, že v předškolním roce se svým dítětem pravidelně pracuje jen 29 procent rodičů. Oproti roku 2016 je to navíc pokles téměř o polovinu.

„Někteří vůbec netuší, že se to dělá, což byla i má situace u prvního dítěte. Další mají pocit, že je to úloha pouze školky. Nebo jsou tak vytížení, že nemají na dítě čas a nemají ani energii se o to zajímat. Také se bojí, že to může být složité, že by to nezvládli,“ vypočítává autorka předškolní přípravy. A rovnou dodává, že u předškolní výchovy pomocí Předškolákových týdeníčků mohou být rodiče naprosto v klidu, zabere to pouze čtyřikrát týdně 5 minut. Publikace jako jediná na tuzemském trhu kompletně připraví dítě do školy, aniž by rodič potřeboval cokoliv dalšího.
Pokud dítě přichází do školy nepřipravené, musí podle zkušeností pedagogů překonávat velký handicap a místo radostného přijímání nových informací, znalostí a dovedností musí dohánět to, co mělo zvládnout bez stresu v předškolním roce. Podle učitelky Ireny Košutové, která pro portál Babyonline.cz vytvořila videa předškolní přípravy, do školy často nastupuje s vadou řeči až polovina dětí. Někteří učitelé pak musí dokonce třídu rozdělit na dvě části a s tou nepřipravenou vše dohánět v průběhu prvního ročníku.
Co vlastně zahrnuje předškolní příprava?
„Předškolní příprava je opravdu celoroční, komplexní záležitost, kdy rodič v poměrně krátké době systematicky a od nejjednoduššího k nejsložitějšímu s dítětem hravou formou zopakuje vše, s čím se šestileté dítě doposud v životě setkalo,“ vysvětluje autorka, která úkoly v Předškolákových týdeníčcích sestavila společně s odborníky. Kromě psycholožky a učitelek základních a mateřských škol se na publikaci podílela také speciální pedagožka, která dohlížela na to, aby zejména grafomotorická cvičení byla správně poskládána dle vývoje předškolního dítěte.Dítě si opakováním znalostí vytvoří logické vazby a souvislosti. „Vždy říkám, že jednotlivé dílky puzzle si v hlavičce spojí do obrázku. Právě proto pak takové dítě reaguje velmi rychle na jakoukoliv otázku, řešení problému, kdy se mu v té hlavičce nastíní možná cesta. Nové situace ve škole i životě se pro něj stanou hravou výzvou, kterou začne řešit stejně jako ty zábavné úkoly z přípravy. Není to pak pro něj nepřekonatelný problém, u kterého se rozpláče, jak se některým dětem ve škole opravdu stává,“ doplňuje Martincová, jejíž předškolní výchovou už prošlo přes 20.000 dětí.

Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky jsou souborem čtyř sešitů. V jednom si dítě procvičí grafomotoriku, cviky k uvolnění ruky a správné držení tužky. Další jsou zaměřené na pohybovou a tělesnou zdatnost a praktické znalosti, jako jsou hygienické návyky, zdravé stravování, poznávání času, ale třeba i zásady chování. Nechybí ani sešit, který rozvíjí mentální stránku dítěte a nabízí logické a paměťové úkoly, úkoly na procvičení jednoduchého počítání či výslovnosti.
K tomu Jana Martincová doporučuje ještě Písmenkové kartičky, které zábavnou formou procvičí hláskování a slabikování. Lze je využít také k paměťovým a logickým hrám a vyprávění příběhů.

Kromě publikace Předškolní týdeníčky Martincová nově natočila pro samotné rodiče nebo mateřské školy videokurz předškolní přípravy. Kurz objasňuje důležitost předškolní přípravy pro dítě a je postaven tak, že příprava s ním nebude pro rodiče žádnou kosmickou vědou.
