Pravděpodobně se většina z vás domnívá, že dítě bude v první třídě potřebovat hlavě pero. To je ovšem velký omyl. Děti začínají ve škole psát nejdříve tužkou, a to především měkkou, na kterou nebudou tlačit. Cílem je, aby se děti odnaučili na tužku tlačit a rýt s ní do papíru.

Nejvhodnější k naučení trojhranného úchopu je ergonomická tužka STABILO 5-7.  Tužka má silnější tuhu a dá se ořezat do špičky. S touto tužkou je vhodné začít již v předškolním věku, například při vyplňování Předškolákových týdeníčků pro chytré hlavičkyErgonomická tužka STABILO 5-7 stojí 159 Kč a rozhodně se vyplatí do dítěte investovat. Některé děti z ní nehty sloupávají měkkou pogumovanou část určenou pro úchyt, proto počítejte s tím, že v průběhu první třídy budete kupovat více než jednu tužku. Je k dostání v několika barvách a 2 verzích, vždy pro praváka a leváka.

Jako levnější alternativa je vhodná ergonomická tužka se zářezy STABILO, i ta slouží pro nácvik trojhranného úchopu. Silnější tužka je však obzvláště z počátku nácviku psaní vhodnější. Na tužku, kde se tuha již neořezává, přechází děti většinou během 3. třídy. Doporučujeme zvolit ergonomickou tužku STABILO 7+.

Perem začínají děti psát, až když neryjí do papíru, takže paní učitelka ve třídě individuálně doporučí, kdo již může psát perem. Bývá to většinou ve druhém pololetí 1. třídy. Zde doporučujeme zvolit ergonomické pero STABILO s trojhranným úchopem a zmizíkovatelnou náplní.

Podrobně o výbavě do první třídy pojednává článek Školní brašna a výbava do 1. třídy.