👄 „Řeč není vrozená vlastnost, učí se od předchozích generací a okolí. 👨‍👩‍👧‍👦 Čas věnovaný dětem a správná výslovnost při mluvení na ně jim nic nenahradí. Řeč dítěte tak vypovídá o vztazích celé rodiny,“ říká 👩‍⚕️ doktorka Jana Martincová.

Moc ji mrzí, jak se čas ⌛️ věnovaný dětem a neustálé mluvení na děti 👶 už od kočárku rodiči podceňuje. „Opravdu to není trapné 🤭, když na bdělé dítě v kočárku mluvíte, i když vám ještě neumí odpovědět. 😉 Vše se v něm ukládá 🧠💡, všímá si vašeho hlasu 👂, mimiky, artikulace, všechno to vnímá a ukládá si pro budoucí slovní projev,“ doplnila nám. Prý na smutné případy, které vidí při jejím každodenním běhání 🏃‍♀️ častěji, nechce vzpomínat. Jsou to ty, kdy rodiče celou cestu 🏞, potká je totiž při křížení její běžecké trasy několikrát, místo komunikace s dítětem komunikují mobilem nebo online. 📱 Dítě na ně z kočárku nebo v nosítku bezprizorně kouká. Co má v živé paměti z toho pozitivního? Nechme vyprávět přímo Janu: „Asi 3 týdny zpátky jsem potkala maminku s možná dvouletou holčičkou 👩‍👧, které maminka neustále po cestě něco ukazovala a pořád to komentovala. Pořád se zastavovaly, bavily se o kytkách 🌺 a dalším 🐕🚗🌈, holčičku to evidentně moc bavilo. 😊 Také jsem si všimla, že na svůj věk už krásně a ve větách s maminkou mluvila. Měla jsem nutkání mamince sdělit své nadšení, jak je úžasná 👍, ale nakonec jsem se rozhodla, že by bylo škoda takovou jejich krásnou chvilku rušit,“ uzavírá inspiraci svého citátu Jana.

Myslíte, že má pravdu❓ Vidíte rozdíly v přístupu maminek 👱‍♀️ i prarodičů 👵 po stránce řeči k dětem? Diskutujte na @pro_chytre_hlavicky!

Chcete-li podpořit řečové schopnosti dětí 👅, zkuste se podívat na Říkačky 📙🌍🔭🦉👌 a Písmenkové kartičky. 🎴 To je pro věk do zhruba 6 let, u předškoláků Říkačky nahraďte přímo předškolní přípravou 🙇, která nese název 📘 Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky. Kde vše najdete? 👉 Na www.prochytrehlavicky.cz.