Jak dítě připravit k zápisu i na samotnou školu?

U rodičů většinou panuje utkvělá představa, že pokud se dítě ještě v předškolním věku naučí číst a počítat, stane se z něj geniální žáček. Je to ale skutečně pravda, anebo jsou důležitější jiné dovednosti a od učení číst a psát tu máme školu? Jak se staví ke školní docházce dnešní děti a jakou roli v přípravě dnešních předškoláků hraje rodina?
 
Ač spousta rodičů stále spoléhá na mateřskou školu, právě ta nejdůležitější příprava náleží rodině.
Je nejen vhodné naučit dítě základní dovednosti potřebné pro školu, resp. i pro život, ale včlenit i v předškolním roce do denních aktivit činnosti, které budou v hravé formě imitovat plnění úkolu po nástupu do školy.
 
Co by předškolák měl skutečně nejen do nástupu do školy, ale i k zápisu zvládnout?
  1. Důležité je, aby znal své jméno, příjmení, popřípadě datum narození a adresu, kde bydlí. 
  2. Měl by umět vyslovovat správně všechny hlásky, vytleskávat slabiky. Velkým problémem je rozeznávání první a poslední hlásky ve slově, to dnes většina dětí neumí, což je pro ně velkým hendikepem při psaní diktovaného textu.
  3. Určit barvy.
  4. Poznat číslice do 5, geometrické tvary.
  5. Zazpívat písničku či přednést nějakou říkanku. 
  6. Co se týká dovedností, mělo by dítě umět namalovat postavu, stříhat a držet správně tužku (a to již od útlého věku, ne až v první třídě). 
 
Jaké jsou největší problémy dětí?
Vedle nepozornosti pak oproti dřívějším létům děti trápí také špatná slovní zásoba, vysoký výskyt logopedických poruch a kupodivu i manuální nezručnost. Je ovšem nad slunce jasné, že televize a počítač vaše dítě stříhat či modelovat nenaučí!
 
Je nutné nutit dítě číst a počítat?
Vůbec ne, pokud k tomu dítě samo neinklinuje, není nutné ho učit číst a počítat, mělo by pouze rozeznávat hlásky a číslice, zbytek ho naučí škola. Spíše než číst a psát byste tedy své dítě měli připravovat z hlediska pravidelného režimu, manuálních, sociálních, vědomostních a pohybových dovedností! Je důležité neučit děti nic, čím si sami nejste jisti, spíše jej učte jistým návykům a pravidelnosti, jako je bezproblémové vstávání a usínání, učte ho denně pomáhat v domácnosti, přičemž může plnit i různé praktické úkoly, vždy střídejte fyzické aktivity s duševními, stříhejte, lepte, přikládejte, zkrátka staňte se pro svého potomka kreativcem na každý den. 
 
Nevíte-li si rady, nebo chcete-li mít přípravu v profesionální podobě sestavenou a korekturovanou dle vývoje dítěte s příslušnými odborníky, navíc s motivačním prvkem v podobě nálepek, pak není nic jednoduššího než si pořídit Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky z vydavatelství Babyonline. Tato příprava předškoláka již 5. rokem zůstává jedinou komplexní přípravou dítěte nejen pro školu, ale i pro život. Je přípravou, která byla otestována právě na 5letých dětech s nadšenou reakcí nejen dětí, ale i rodičů. Můžete se sami přesvědčit, jak dítě nechce zavřít sešit, ale naopak udělat co nejvíce úkolů najednou. Dítě nejen získá potřebné vědomosti, ale naučí se vzájemně s rodičem pracovat.
 
Nepočítejte ovšem s tím, že mateřská škola vaši ratolest připraví za vás. Rodiče dnes bohužel plně spoléhají na výchovu dítěte v mateřské školce, zkuste si ale představit, že jedna učitelka má často na starosti 27 hyperaktivních dětí, což dnes není žádná výjimka. Opravdu si myslíte, že je potom schopná každého jednoho naučit rozeznávat první a poslední hlásku ve slovech? Určitě ne, a proto je velká část přípravy na rodičích a je tomu tak dobře, rodiny by měly být více spolu, aby se neztrácela komunikační nit. 
 
Důležitou pravdou, která by měla motivovat všechny rodiče k aktivitě, zůstává, že připravené dítě bude v první třídě úspěšné. Jeho úspěch je pak pro něj následně velkou motivací k pozitivnímu vztahu ke školní docházce a k plnění školních povinností!
 
Desky Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky obsahují:


4 samostatné knihy vědomostních, pohybových, praktických a grafomotorických úkolů



vesmírná mapa, samolepky, příloha s geometrickými tvary a cvičnou botou


    

img1.jpg